Andrzejki i wróżby andrzejkowe

Czym są andrzejki? Data andrzejek jest nie zmienna od lat i jest to 29 listopada. W tym roku data ta wypada na noc z środy na czwartek. Andrzejki są doskonałą okazją do wróżenia, ale i do ostatniej hucznej zabawy przed Adwentem.
Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące tematyki matrymonialnej. W dawnych czasach wróżby miały charakter indywidualny. Panny i kawalerowie wróżyli w odosobnieniu.

Przykłady takich wróżb:

1.Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża (Kresy Wschodnie). 2.Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne).
3.Jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż (powszechne).

Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy.

Koniecznie zobaczcie najpopularniejsze wróżby andrzejkowe:

                           LANIE WOSKU
Co będzie nam potrzebne? Przede wszystkim świece oraz klucz.  Wróżby są bardzo proste do wykonania. Z zapalonej świeczki lejemy wosk przez dziurkę od klucza prosto do naczynia z zimną wodą.
Latarką oświetlamy wystudzony kawałek wosku, tak aby rzucił cień na ścianę. Formę możemy dowolnie przekręcać. Teraz wszystko zależy już od naszej wyobraźni.

                              RZUCANIE MONETĄ
Na początku należy wymyślić życzenie, co może wcale nie być takie łatwe. Potem każdy z uczestników wybiera monetę o dowolnym nominale i z wyznaczonego miejsca próbuje trafić do naczynia z wodą. Temu, komu się uda ziści się marzenie.

                            WYŚCIG BUTÓW
W pokoju, w którym bawimy się razem ze znajomymi, wybieramy start oraz metę. Następnie każdy z uczestników, jeden za drugim, układa swoje buty w stronę mety i rozpoczyna się wyścig. Kiedy skończą się buty, wtedy układamy te z końca kolejki. Tej osobie, której buty pierwsze dotrą do celu, spełni się największe marzenie.

                SZPILKI
 Do tej wróżby potrzebujemy szpilek. Szpilki z kubeczka wysypujemy na obrus, aż uda nam się z nich odczytać jakąś literę. Każda litera ma określone znaczenie. Poniżej przykładowa lista:
A - podróż/przeprowadzka E - sukcesy w nauce H - szczęśliwa miłośc K - sukcesy towarzyskie lub zawodowe L - uwaga na złodziei (odwrócona litera ostrzega przed wypadkiem lub problemami zdrowotnymi) M - ciekawa propozycja zawodowa N - szczęście w życiu (w każdej dziedzinie) T - masz sprawdzonych przyjaciół, którzy zawsze ci pomogą W - uwaga na oszustów V - strzeż się przed osobami, które będą chciały ciebie wykorzystać X - szczęście sprzyja Ci we wszystkim


                       WRÓŻBA Z JABŁEK
Podczas tej zabawy należy obrać jabłko, a skórki wyrzucić za siebie. Z rozrzuconych na podłodze skórek próbujemy odczytać inicjały swoich ukochanych.

                               KLEKS

Na kartkę wylewamy kilka kropel atramentu i składamy ją na pół, po czym odczytujemy symetryczny obraz. Motyl to krótki romans, twarz - rywal, a drzewo to miłość, na którą trzeba poczekać.

                                            

                                                                     

                             SERCE

Wycinamy serce z papieru, wypisujemy na nim męskie imiona. Obracamy niezapisaną powierzchnią do siebie i przebijamy szpilką. To imię, w które trafimy, będzie imieniem przyszłego męża.Tagi: andrzejki, wróżby andrzejkowe, zabawy andrzejkowe, wróżby, listopad, Andrzej,

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Łatwe przeliczanie produktów

Jajko zapiekane w kajzerce przepyszne śniadanie